Zlodějka knih/Markus Zusak

26. dubna 2015 v 10:40 | Ronnie |  Přečteno

Zlodějka knih/Markus Zusak


Tuto knihu jsem dostala od přítele na Vánoce (samozřejmě jsem si ji sama vybrala :P). Když jsem se pustila do čtení, prvním stránkám jsem moc nerozuměla. Ano, věděla jsem, že vypravěčkou je sama smrt, ale přišlo mi to takové zmatené. Ale po pár stránkách jsem se začala do příběhu dostávat a rozumět mu.

Musím říci, že je to smutný příběh.

Od čtení jsem upustila, když jsem začala chodit do práce. Člověk byl utahaný a neměl náladu po večerech číst. Pak jsem vždy přečetla sem tam nějakou kapitolu. Ale až asi před 14 dny jsem se opět do knihy ponořila. Nejvíce mě na knize samotné fascinuje:
1. Že příběh vypráví smrt, což je neodolatelně lákavé knihu číst dál. Získáte tak úplně jiný pohled na samotný děj v knize.
2. Že nám sama vypravěčka prozradí, jak to vlastně všechno dopadne někde ve 3/4 knihy. Zprvu mě to trochu odradilo, protože jsem byla zklamaná, že Rudy zemře (nejlepší přítel hlavní hrdinky Liesel Memingerové). Ale pak mě to zaujalo tím, že vlastně každý je zvědavý, jak příběh dopadne a tímto prozrazením se sice může odradit v knize pokračovat, ale po čase mu to přinese tak nějak útěchu (neumím ten pocit úplně popsat tak, jak bych chtěla).

Když jsem knihu včera dočetla, uvědomila jsem si, jak moc mi tento příběh bude chybět. Jak mi bude chybět nebojácnost Liesel Memingerové, Rudyho přátelství, malování Hanse Hubermanna i starostova žena a její knihovna. Příběh vás naprosto dostane. I když víte, jak to dopadne, protože vám to smrt prozradí téměř ke konci příběhu, musíte prostě číst dál.

Knihu mohu jen a jen doporučit.

Také jsem viděla filmové zpracování, právě včera večer, až po dočtení knihy. A recenze, kterou jsem si četla před stáhnutím filmu, nelhala.
Pro toho, kdo nečetl knihu, je to fajn film.
Ale když knihu znáte, příjde vám film strašně osekaný. Je mi jasné, že nemohou asi 500 stránek nacpat do filmu, co má asi jenom 2 hodiny. Ale i tak. Co mi hrozně vadilo, bylo, že smrt zastupoval mužský hlas. Také to, že vlastně jenom tak prokládala nějaké úseky filmu, ale nebyla hlavní vypravečkou, jako v knize. Mnoho scén bylo také úplně jinak. Navíc samotná Liesel působila ve filmu velice křehce a sladce. V knize je docela jiná (tedy alespoň pro mě). Navíc to, že Rudy na konci Liesel řekne, že ji miluje....ano, celý film jste tak nějak přesvědčeni, že jsou to přátelé, ale že by se milovali? A záverečný polibek, co dá Liesel mrtvému Rudymu....v knize vás to totálně dojme a citově rozseká (tedy alespoň mě), ale ve filmu jsem ani nějaké citové ...nevímco....necítila.

Zkrátka a jasně jak "mluvila" sama recenze, film je dobrý, pokud jste nečetli knihu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 28. května 2015 v 15:57 | Reagovat

Ta knížka mě opravdu láká a dozajista si ji přečtu (nejraději bych si ji koupila), protože zn í vážně zajímavě. :-) Otázkou je, kdy se k ní dostanu...

2 Terka Terka | E-mail | Web | 28. května 2015 v 15:57 | Reagovat

* Protože zní, omlouvám se. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.