Po několikáté: Jidáš

17. května 2015 v 22:40 | Ronnie |  Život píše
Jedno odpoledne jsem tak zabrousila na FB a všimla jsem si výňatku z didaktického testu s ČJ. Byl zde Jidáš, pak nějaká přímá a nepřímá řeč a bohyně Athéna. Nejdříve jsem na to hleděla, po chvíli si uvedené ukázky přečetla a musím říci...ne...jediný, co bych asi věděla, byla ta přímá a nepřímá řeč (už přesně nevím, co bylo v ostatních odpovědích v daném úseku).
Nestydím se za to, že nevím, kdo se příjmením jmenoval Iškariotský. Vím, kdo byl Jidáš a co udělal. Ovšem jeho příjmení neznám. No, když jsem se tedy dozvěděla, že odpovědí byl Jidáš, v textu mi to dávalo smysl. Kdybych nad tím textem seděla delší dobu, možná by mě ten Jidáš napadl. Hrozně mě zarážejí názory těch ostatních, co to věděli. Jakože nemáme všeobecný a kulturní přehled a podobné kecy. Nějaký všeobecný a kulturní přehled mám (nechci se chlubit), ale věci, které mě tolik nezajímají, prostě nevím. Jo, vzpomínám, že nám o Jidáši a celém jeho příjmením říkala kdysi češtinářka na střední, ale jedním uchem tam, druhým ven, když mě to nezajímalo. Ne a nemyslím si, že každý, kdo má maturitu, by to měl vědět. Co je to za blbost? To vážně všechny odsuzovat za to, že neznají Jidášovo příjmení?

Bohyně Athéna. Tomuto textu jsem nevěnovala pozornost tak velkou jako tomu s tím Jidášem, ale i tak jsem neměla ani trochu páru, o co jde. Češtinu jsem měla na střední ráda (maturovala jsem úspěšně před rokem), ale prostě tohle bych nevěděla. A opět se za to nestydím. To, že někdo to už zná na ZŠ, to je dobře, rozšířil si svoje obzory a vědomosti, ale není to hned důvod tvrdit, jak to musí vědět každý a jaká je ostuda to nevědět.

No a ke konci bych chtěla říct, že nechápu, proč se tohle téma tolik rozjelo. V testu jde přece nachytat body i na něčem jiném než na Jidášovi nebo Athéně. A to, že se někdo na maturitu totálně vykašlal a didakťák projel na plný čáře? Tady bych vážně nehledala místo pro stížnosti na Jidáše ale na to, že se ten člověk vyflákl na celou maturitu a v češtině nikdy při mluvnici nikdy nedával pozor.

Jo a kdybych letos maturovala, tyhle úlohy by mě dost naštvaly, to jo....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 18. května 2015 v 14:59 | Reagovat

No, ty jsi nečetla asi tu otázku která byla pod textem- "napište jméno biblické postavy z Nového zákona", zkoušela jsem si ten test z pohodlí domova přes internet a na to, že budu maturovat za dva roky jsem havarovala tak akorát na těch disidentských spisovatelích, protože mě tento okruh literatury moc nebere. Nebylo to zas tak těžké.
Jidáš nemohl rozhodně zachránit něčí maturitu, byl jen za dva body a rozhodně na něm nestál celý svět. Ať se jdou blbí ateisté vycpat, bylo tam několik nápověd a dalo se to zvládnout. A i když bych nevěděla Jidáše... tak se tím rozhodně na jejich místě nechlubím :-)

2 Ronnie Ronnie | Web | 18. května 2015 v 15:38 | Reagovat

[1]: Omlouvám se, tu otázku jsem opomněla. Neříkám, že se to nedalo z textu vyčíst, že se jednalo o Jidáše, ale mnoho lidí to v tu chvíli nenapadne. Panebože každý je jenom člověk a to že někdo neodpověděl "Jidáš"? Neznamená to, že lidé nevědí, kdo to byl a co udělal, ale člověka to hned "netrkne". To je celý. A to, že někdo vůbec nevím, kdo to Jidáš byl, to bych brala za ostudu.
Podle mě jediného, koho to mohlo naštvat (že dali Jidáše do testu), byli ti, kterým didakťák utekl o 2 body právě u Jidáše.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 18. května 2015 v 22:05 | Reagovat

Maturitu jsem si nezkoušela, ale po pravdě si myslím, že nadávat na tyhle otázky mi přijde podivné... člověk má mít nějaké vědomosti o dílech, když maturuje - ale zase říkám to, že maturitu by podle mě nemuseli dělat všichni. Třeba takový kuchaři apod. Na co jim to bude?

4 Ronnie Ronnie | Web | 19. května 2015 v 13:34 | Reagovat

[3]: Tak když si kuchaři dělají nástavbu, má to pro ně být obohacení, protože se jako kdyby za ty 2 roky učí, jak podnikat v kuchařině atd. Tedy aspoň co vím od přítele, který na nástavbu šel. V zaměstnání v kuchyni jim to možná pomůže v tom, že mohou být hlavními kuchaři a tak, ale nevím, jestli to tak ve skutečnosti funguje. Ono spíš záleží na tom, jak pak budou šikovní, po maturitě ;-)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 28. května 2015 v 16:09 | Reagovat

Mně by ten Jidáš pravděpodobně taky nedocvakl, ale rozhodně bych z toho nedělala třetí světovou. Ty body bych rozhodně nahnala na něčem jiném, než na tomhle a na Athéně, u které jsem teda taky byla docela mimo. Každopádně jsem ráda, že jsem v pořádku odmaturovala loni a už to mám z krku. :-) I když, abych pravdu řekla, docela mě zarazily ty otevřené otázky, což bych zrovna ke státní maturitě z češtiny nedávala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.