Rezistence/Veronica Rothová

1. července 2015 v 10:38 | Ronnie |  Přečteno

Rezistence

Veronica Rothová

Tak na tuhle knihu jsem se doopravdy moc těšila, jelikož první díl - Divergenci, jsem doslova zhltla. A jaký je můj názor?

Počkala jsem si pár dní od přečtení Rezistence, abych se na ni podívala z více různých pohledů a nechala si toto druhé pokračování projít hlavou. Podívala jsem se i na filmové zpracování. A proto tyto dva rozdílné "světy" oddělím.

Kniha:
Vlastně jsem vůbec neměla ponětí, o co půjde. Nechtěla jsem si číst o budoucím ději, dokonce jsem se ani nepodívala na filmový trailer, aby mi náhodou něco neprozradil. Ano, až tak jsem se na druhý díl trilogie těšila. Ale musím říct, že oproti prvnímu dílu mě Rezistence trochu zklamala. Někde jsem se dočetla, že druhé díly trilogií bývají vždy slabší a když si vzpomenu na Matrix, musím souhlasit.
Ne, že by mne kniha nezaujala. Jen mi tam trochu něco chybělo. Ale bude to tím, že v Divergenci jsme vše poznávali, dozvídali se, jak fungují jednotlivé frakce a vše pro nás bylo fascinující, protože jsme to neznali. V Rezistenci už jsme věděli, o co se jedná, proto jsme chtěli, nebo alespoň já, něco víc. A jelikož nemám ráda sci-fi a k tomu i akční sci-fi, s Rezistencí jsem občas měla problémy. Ale úžasná spisovatelka Veronica Rothová věděla, jak se zavděčit více lidem najednou, proto knihu provázely osobní rozhovory, romantické dilema, i kamarádství. V tomto ohledu spisovatelka nezklamala a příběh se stal, i pro nemilovníky sci-fi, super.
Co mi trochu vadilo, bylo neustálé skoro zvracení Tris, její neustále třesoucí se ruce, když měla do rukou uchopit zbraň. V jedničce byla nebojácná a nyní? Ale víte co? Je to mladičká slečna, které zemřeli rodiče, musela zastřelit svého kamaráda a stal se z ní vyčleněnec společnosti, díky divergenci. Takže i toto jejíá chování se dalo pochopit a porozumět mu. Konečně jsme se dočkali hrdinky, co je taky jenom člověk a má své city, obavy, strach. Není to ten typ postavy, co postřílí svoji rodinu a hned je zase v pohodě, střílí nepřátelé na potkání a s ničím nemá problém. Takže opět se Veronice Rothové povedlo něco úžasného.


Film:
Zde už jsem vážně tolik optimistická nebyla. Čekala jsem od filmu více. Skoro jsem nepostřehla nějaké city, natož kamarádství a romantiku mezi hlavními hrdiny. O tohle nás film, oproti knize, hodně ochudil. Příběh se zde proměnil ve sci-fi, kde se stále něco dělo. Také šlo vidět, a podobný názor jsem už někde četla, že tentokrát musel být větší rozpočet, protože scény byly lépe propracované, tím myslím především akční scény, kde se Tris nacházela v simulaci.
Kdybych nečetla knihu, film by mě vůbec nebavil. Celou dobu jsem si doplňovala různé pocity hrdinů z knihy, jinak bych u filmu asi nevydržela. Navíc hodně scén bylo změněných a vynecháných. Nic zvláštního, to už se stáva, že ve filmu je plno věcí jinak než v knize, ale právě u Rezistence se mi zdálo, že je film úplně jiný než kniha. Že se scénáristi drželi jen slabounké hlavní linie a všechno ostatní z knihy šlo do háje. Docela dost velká škoda.


Takže na závěr asi jen toto: Doufám, že třetí tíl bude naprostá bomba! Také se těším an filmové zpracování a jelikož bude 3. díl rozdělený do dvou částí, doufám, že tam nacpou více z knihy a nebudou moc přehazovat scény a vynechávat je. Také by jsme se mohli dočkat více citového prožívání hrdinů z knihy, protože to je prostě k nezaplacení a k téhle trilogii to prostě podle mého názoru patří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.