Jako malí

17. srpna 2015 v 11:40 | Ronnie |  Téma týdne
Pamatujete si na svoje dětství? Jak nás maminky, babičky a všichni okolo napomínali, ať neděláme tamto či ono, protože bychom si mohli ublížit? A pamatujete, že nás to při té činosti ani nenapadlo, že bychom si skutečně mohli něco udělat?

V dětství se většina věcí, ba skoro všechny, zdají tak jednoduché, že nás ani nenapadne se nad nimi zamyslet. Proč bychom třeba nemohli vyskočit z rozhoupané houpačky? Proč bychom nemohli skočit do sena, aniž bychom věděli, zda pod ním není něco tvrdého? Proč nesjet z kopce na kolečkových bruslích a nevědět, kde přistaneme?

Škoda jen, že tohle kouzlo časem pomine a my najednou začneme vidět všechny možné nástrahy a nebezpečí i tam, kde nejsou. Já jsem třeba neměla problém z té houpačky vyskočit, dnes bych se ale bála, že si vyvrtnu kotník. Dnes už bych do toho sena neskočila, už jen proto, že s přibývajícím věkem mám strach z výšek a do neprobádaných "hlubin"bych prostě neskočila. A sjet z kopečku na bruslích jsem mohla vážně jenom v dětství, protože nyní mám strach z rychlejší jízdy.

Příjde mi, že nyní se nad věcmi zamýšlíme až moc, tím pádem narůstá u všech věcích z našeho pohledu riziko nějaké katastrofy. Vždycky jsem byla opatrnější povahy. Ale také jsem dělala skopičiny a když se o nich dnes mamka dozvídá, říká, že můžu být jedině ráda, že u toho nebyla také, jinak by mě přizabila sama :D
Je fakt, že když jsem v pubertě hlídala mladší sestřenky, strašně moc věcí jsem jim zakazovala jen proto, že jsem se bála, že se jim něco stane, že spadnou na hlavu, něco si zlomí apod., i přesto, že jsem ty věci v dětství prováděla taky. Moc jsem nad tím moc přemýšlela. Jako malá by mě nenapadlo přemýšlet třeba nad tím, že když skočím z dvoupatrové postele, můžu si něco zlomit. Tenkrát jsem se cítila malá a byla jsem i malá a myslela jsem si, ano já si myslela, že se mi přece nemůže nic stát. Nic se mi nestalo, ale vidět takhle někdy moje děti, asi bych je přizabila ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.